Jak vyčistit komín

Chcete si svépomocí vyčistit komín? Přečtěte si, co k tomu potřebujete a jak postupovat.

Komín by se měl čistit 1-3x do roka a jednou ročně by měla být provedena kontrola spalinových cest. Sami ho však můžete čistit jen v případě, že topíte pevnými palivy (komín u topení na plyn smí čistit výhradně odborník).

Co budete potřebovat

Pořiďte si kominickou štětku s lankem, nahradit ji může také kartáč na nastavitelné tyči. Dále závaží, kterému se říká kominické sluníčko. Také je dobré před samotným čištěním v kamnech spálit látku, která naruší saze - tzv. chemický kominíček. Lépe se vám bude čistit spalinová cesta. Nachystejte si také nějakou nádobu na saze z nehořlavého materiálu.

Vše byste měli sehnat v železářství, specializovaných prodejnách nebo na internetu.

Postup

Příprava

Před samotným čištěním je potřeba příprava. Zavřete dvířka a dejte do nich novinový papír. Jestli máte otevřený krb, zajistěte ho ochrannou fólií, o saze v interiéru určitě nestojíte. V případě čištění komínovými dvířky, zabezpečte jejich okolí nehořlavou podložkou, například z plechu.

Odkud čistit

Ideální je čištění ze střechy, ale jen za předpokladu, že máte ke komínu bezpečný přístup. Pokud ne, čistěte spodními nebo komínovými dvířky. V tomto případě ale nesmí být komín vyšší než 6 metrů.

Jakým směrem čistit

Pokud čistíte ze střechy, spouštějte štětku nebo tyč s kartáčem pomalu dolů pomalu a postupně (u tyčí nastavujete jednotlivé díly). V případě čištění z komínových dvířek vymeťte tyčí nejdříve horní část komína a potom dolní.

Nezapomeňte na kouřovod

Kouřovod odmontujte, ale čištění nechte raději na ven. Jestli se vám ho odmontovat nepodaří, vyčistěte ho dvířky. Také vymeťte usazeniny, které napadaly do dolní části komína. Dostanete se tam spodními dvířky (pod místem připojení kamen nebo kotle). 

Pokud se vám nebude něco zdát, například uvidíte prosakující se dehet nebo zjistíte, že se drolí zdivo, obraťte se na odborníka.

Nechcete se do čištění komína pouštět sami? Pak nás kontaktujte, rádi se vám o jeho správný chod postaráme.